Mauser-Werke (and decentralized German workshops) · Submachine-Gun · Out Of Production · 1945
| Weight (empty) | 3200 g (112.9 oz) |
| Overall Length | 760 mm (29.92") |
| Barrel Length | 196 mm (7.72") |
| Magazine Capacity | 32 rounds |
| Action Type | Blowback |
| Firing Mechanism | Hammer Fired |
| Muzzle Velocity | 365 m/s (1198 fps) |
| Muzzle Energy | 496 J (366 ft·lbf) |
| Effective Range | 100 m (109 yd) |
| Frame Material | Steel |
Primary Caliber: 9x19mm Parabellum
The MP 3008, also called the Volks-Maschinenpistole or 'Volks-MP', was a desperate German last-ditch submachine gun produced in early 1945 to arm the Volkssturm militia. Mauser-Werke, having lost the Erma submachine-gun plant to the advancing Soviets, decided to copy the British Sten Mk II almost wholesale, retaining the simple stamped-steel construction but reorienting the magazine to feed vertically from below. Production was decentralized to small workshops, resulting in highly variable quali...
Country of Origin: Germany