Theodor Bergmann Waffenfabrik · Submachine-Gun · Out Of Production · 1935
| Weight (empty) | 4240 g (149.6 oz) |
| Overall Length | 840 mm (33.07") |
| Barrel Length | 200 mm (7.87") |
| Magazine Capacity | 32 rounds |
| Action Type | Blowback |
| Firing Mechanism | Hammer Fired |
| Muzzle Velocity | 365 m/s (1198 fps) |
| Muzzle Energy | 496 J (366 ft·lbf) |
| Effective Range | 150 m (164 yd) |
| Frame Material | Steel |
Primary Caliber: 9x19mm Parabellum
The Bergmann MP 35 was a German selective-fire submachine gun designed by Theodor Bergmann in the early 1930s. Distinguished by its right-side-mounted magazine and rear-mounted bolt-handle that resembled a bolt-action rifle, it used a unique two-stage progressive trigger: a short pull fired single shots, while a long pull engaged full-automatic fire. About 40,000 were produced during World War II, almost all delivered to the Waffen-SS.
Country of Origin: Germany
Designer: Theodor Bergmann