Dirección General de Fabricaciones Militares - Fábrica Militar de Armas Portátiles · Pistol · Out Of Production · 1945
| Weight (empty) | 1105 g (39.0 oz) |
| Overall Length | 216 mm (8.50") |
| Barrel Length | 127 mm (5.00") |
| Height | 138 mm (5.43") |
| Width | 30 mm (1.18") |
| Magazine Capacity | 7 rounds |
| Action Type | Short Recoil |
| Firing Mechanism | Single Action |
| Muzzle Velocity | 262 m/s (860 fps) |
| Muzzle Energy | 512 J (378 ft·lbf) |
| Effective Range | 50 m (55 yd) |
| Frame Material | Steel |
Primary Caliber: .45 ACP
The Sistema Colt Modelo 1927 is an Argentine licensed copy of the Colt M1911A1 .45 ACP semi-automatic pistol, manufactured by Dirección General de Fabricaciones Militares at the Fábrica Militar de Armas Portátiles (FMAP) in Rosario, Argentina. Argentina secured the manufacturing license from Colt in 1927 with full drawings, material specifications, and engineering supervision, making the Sistema Colt 1927 a near-exact mechanical clone of Colt's contemporary M1911A1 with parts interchangeability....
Country of Origin: Argentina
Designer: John Moses Browning