Nambu Rifle Manufacturing Company · Pistol · Out Of Production · 1903
| Weight (empty) | 650 g (22.9 oz) |
| Overall Length | 171 mm (6.73") |
| Barrel Length | 83 mm (3.27") |
| Magazine Capacity | 7 rounds |
| Action Type | Short Recoil |
| Firing Mechanism | Hammer Fired |
| Muzzle Velocity | 241 m/s (791 fps) |
| Muzzle Energy | 108 J (80 ft·lbf) |
| Effective Range | 25 m (27 yd) |
| Frame Material | Steel |
Primary Caliber: 7x20mm Nambu
The Baby Nambu (Nambu Type B) was a roughly three-quarter-scale officer's pistol developed by Kijiro Nambu and produced from 1903 to 1929. Chambered in the proprietary 7x20mm Nambu cartridge, it shared the locked-breech short-recoil action of the larger Type A 'Grandpa' Nambu but in a more concealable, lighter package intended as a private-purchase sidearm for Japanese officers.
Country of Origin: Japan
Designer: Kijiro Nambu