Nambu Rifle Manufacturing Company · Pistol · Discontinued · 1925
| Weight (empty) | 900 g (31.7 oz) |
| Overall Length | 230 mm (9.06") |
| Barrel Length | 117 mm (4.61") |
| Height | 153 mm (6.02") |
| Width | 40 mm (1.57") |
| Magazine Capacity | 8 rounds |
| Action Type | Short Recoil |
| Firing Mechanism | Striker Fired |
| Muzzle Velocity | 325 m/s (1066 fps) |
| Muzzle Energy | 325 J (240 ft·lbf) |
| Effective Range | 50 m (55 yd) |
| Frame Material | Steel |
Primary Caliber: 8x22mm Nambu
The Nambu Type 14 (十四年式拳銃, Jūyon-nen-shiki kenjū) is a Japanese semi-automatic pistol designed by Lieutenant General Kijiro Nambu and adopted in 1925 (the 14th year of the Taisho era, hence the designation). A short-recoil, locked-breech, striker-fired pistol chambered in the underpowered 8x22mm Nambu cartridge, it served as the standard sidearm of the Imperial Japanese Army through the Second Sino-Japanese War and throughout the Pacific Theater of World War II. The Type 14 was a simplified and ...
Country of Origin: Japan
Designer: Kijiro Nambu