Nambu Rifle Manufacturing Company · Pistol · Out Of Production · 1935
| Weight (empty) | 765 g (27.0 oz) |
| Overall Length | 187 mm (7.36") |
| Barrel Length | 96 mm (3.78") |
| Magazine Capacity | 6 rounds |
| Action Type | Short Recoil |
| Firing Mechanism | Single Action |
| Muzzle Velocity | 305 m/s (1001 fps) |
| Muzzle Energy | 307 J (226 ft·lbf) |
| Effective Range | 50 m (55 yd) |
| Frame Material | Steel |
Primary Caliber: 8x22mm Nambu
The Type 94 Nambu is a semi-automatic pistol developed by Kijiro Nambu and adopted by the Imperial Japanese Army in 1935. Designed as a compact sidearm for tank crews, paratroopers, and aircrews, it chambered the 8x22mm Nambu cartridge and used a six-round detachable box magazine. The pistol is infamous for an exposed sear bar on the left side of the receiver that could fire the weapon if pressed before the magazine was fully seated.
Country of Origin: Japan
Designer: Kijiro Nambu