Soviet State Arsenals (Metalist Plant, Uralsk) · Machine-Gun · In Service · 1971
| Weight (empty) | 25000 g (881.8 oz) |
| Overall Length | 1560 mm (61.42") |
| Barrel Length | 1100 mm (43.31") |
| Magazine Capacity | 50 rounds |
| Action Type | Gas Operated Long Stroke |
| Firing Mechanism | Open Bolt |
| Muzzle Velocity | 845 m/s (2772 fps) |
| Muzzle Energy | 17200 J (12686 ft·lbf) |
| Effective Range | 2000 m (2187 yd) |
| Frame Material | Steel |
Primary Caliber: 12.7x108mm
The NSV (Russian: Никитина-Соколова-Волкова), known by its service nickname 'Utes' ('Cliff'), is a Soviet 12.7x108mm heavy machine gun introduced in 1971 to replace the heavier and dated DShKM as the Soviet Army's standard infantry, vehicle, and anti-aircraft heavy MG. Designed by the team of G.I. Nikitin, Yu.M. Sokolov, and V.I. Volkov at the Tula design bureau and primarily manufactured at the Metalist Plant in Uralsk, Kazakh SSR, the NSV uses a gas-operated long-stroke piston action firing fr...
Country of Origin: SU
Designer: G.I. Nikitin, Yu.M. Sokolov, V.I. Volkov