Deutsche Werke AG, Werke Erfurt · Pistol · Out Of Production · 1919
| Weight (empty) | 595 g (21.0 oz) |
| Overall Length | 165 mm (6.50") |
| Barrel Length | 87 mm (3.43") |
| Height | 113 mm (4.45") |
| Width | 25 mm (0.98") |
| Magazine Capacity | 8 rounds |
| Action Type | Blowback |
| Firing Mechanism | Striker Fired |
| Muzzle Velocity | 275 m/s (902 fps) |
| Muzzle Energy | 175 J (129 ft·lbf) |
| Effective Range | 25 m (27 yd) |
| Frame Material | Steel |
Primary Caliber: 7.65x17mm Browning SR (.32 ACP)
The Ortgies Vest Pocket Pistol was a series of compact blowback semi-automatic pistols designed by Heinrich Ortgies and originally produced in Erfurt, Germany from 1919. Production was acquired by Deutsche Werke AG in 1921, who continued building the pistol until 1924. Notable for its near-screwless construction, ingenious spring-retained grip panels, and the ability to convert larger frames between .32 ACP and .380 ACP by simply rotating and removing the barrel, it represented an unusually high...
Country of Origin: Germany
Designer: Heinrich Ortgies