John Lysaght (Australia) Ltd, Port Kembla · Submachine-Gun · Out Of Production · 1942
| Weight (empty) | 4210 g (148.5 oz) |
| Overall Length | 806 mm (31.73") |
| Barrel Length | 247 mm (9.72") |
| Height | 254 mm (10.00") |
| Magazine Capacity | 33 rounds |
| Action Type | Blowback |
| Firing Mechanism | Hammer Fired |
| Muzzle Velocity | 421 m/s (1381 fps) |
| Muzzle Energy | 660 J (487 ft·lbf) |
| Effective Range | 120 m (131 yd) |
| Frame Material | Steel |
Primary Caliber: 9x19mm Parabellum
The Owen Machine Carbine Mk I was an Australian-designed submachine gun developed by Evelyn Ernest Owen and adopted by the Australian Army in 1942. Distinguished by its top-mounted 33-round magazine, offset iron sights, and a separate compartment isolating the bolt from the receiver, the Owen earned a legendary reputation in the South West Pacific theatre for unmatched reliability in mud, sand, and jungle conditions. Roughly 50,000 were manufactured by John Lysaght's Port Kembla works between 19...
Country of Origin: Australia
Designer: Evelyn Ernest Owen