Pancor Corporation · Shotgun · Prototype · 1987
| Weight (empty) | 7900 g (278.7 oz) |
| Overall Length | 787 mm (30.98") |
| Barrel Length | 525 mm (20.67") |
| Magazine Capacity | 10 rounds |
| Action Type | Gas Operated Blow Forward |
| Firing Mechanism | Striker Fired |
| Muzzle Velocity | 400 m/s (1312 fps) |
| Muzzle Energy | 2240 J (1652 ft·lbf) |
| Effective Range | 50 m (55 yd) |
| Frame Material | Polymer |
Primary Caliber: 12 Gauge
The Pancor Jackhammer is a 12-gauge bullpup automatic combat shotgun designed by John A. Anderson of Pancor Corporation in Las Cruces, New Mexico. Designed in 1984 and patented in 1987, the Jackhammer used a highly unusual gas-operated blow-forward action: gas tapped from the barrel drove the entire barrel forward away from a stationary 10-round revolving 'ammo cassette,' clearing the spent shell and rotating the cassette via zig-zag cam grooves before a return spring drove the barrel back into ...
Country of Origin: United States
Designer: John A. Anderson