V.A. Degtyarev Plant · Machine-Gun · In Production · 1969
| Weight (empty) | 7500 g (264.6 oz) |
| Overall Length | 1160 mm (45.67") |
| Barrel Length | 643 mm (25.31") |
| Action Type | Gas Operated Long Stroke |
| Firing Mechanism | Open Bolt |
| Muzzle Velocity | 825 m/s (2707 fps) |
| Muzzle Energy | 3302 J (2435 ft·lbf) |
| Effective Range | 800 m (875 yd) |
| Frame Material | Steel |
Primary Caliber: 7.62x54mmR
The PKM (Pulemyot Kalashnikova Modernizirovanny, or Kalashnikov's Machine Gun Modernized) is a Soviet/Russian 7.62x54mmR general-purpose machine gun that entered service in 1969 as an improved version of the original PK (1961). Designed at the Kovrov Mechanical Plant and produced by the V.A. Degtyarev Plant, the PKM features a stamped steel receiver that significantly reduces weight compared to the milled receiver of the original PK, dropping from 9kg to 7.5kg. The weapon employs a gas-operated,...
Country of Origin: SU
Designer: Mikhail Kalashnikov