Kalashnikov Concern · Pistol · Prototype · 2015
| Weight (empty) | 800 g (28.2 oz) |
| Overall Length | 220 mm (8.66") |
| Barrel Length | 127 mm (5.00") |
| Width | 28 mm (1.10") |
| Magazine Capacity | 15 rounds |
| Action Type | Short Recoil |
| Firing Mechanism | Hammer Fired |
| Muzzle Velocity | 380 m/s (1247 fps) |
| Muzzle Energy | 538 J (397 ft·lbf) |
| Effective Range | 50 m (55 yd) |
| Frame Material | Aluminum |
Primary Caliber: 9x19mm Parabellum
The PL-14 Lebedev is a Russian prototype semi-automatic pistol designed by Dmitry Lebedev — a student of legendary sport-pistol designer Yefim Khaidurov — and presented by Kalashnikov Concern at the Army-2015 forum. Chambered in 9x19mm, it uses a Browning-style modified short-recoil locked-breech action with a concealed hammer and double-action trigger (4 kg pull, 7 mm travel). Its defining traits are an extremely thin profile (28 mm at the grip), an ergonomic 'natural pointing' geometry derived...
Country of Origin: Russia
Designer: Dmitry Lebedev