Łucznik Arms Factory (Fabryka Broni Łucznik) · Submachine-Gun · Out Of Production · 1965
| Weight (empty) | 1600 g (56.4 oz) |
| Overall Length | 583 mm (22.95") |
| Barrel Length | 152 mm (5.98") |
| Height | 145 mm (5.71") |
| Magazine Capacity | 25 rounds |
| Action Type | Blowback |
| Firing Mechanism | Open Bolt |
| Muzzle Velocity | 320 m/s (1050 fps) |
| Muzzle Energy | 320 J (236 ft·lbf) |
| Effective Range | 75 m (82 yd) |
| Frame Material | Steel |
Primary Caliber: 9x18mm Makarov
The PM-63 RAK is a Polish select-fire blowback machine pistol chambered in 9×18mm Makarov, designed by Piotr Wilniewczyc and produced by Łucznik Arms Factory in Radom from 1964 to 1977. Conceived as a personal defense weapon for tank crews, vehicle drivers, ATGM operators, and rear-echelon troops, it bridges the gap between sidearm and submachine gun. Its open-bolt operation via a pistol-style reciprocating slide, integral spoon compensator, folding wire stock, folding foregrip, and uniquely pro...
Country of Origin: Poland
Designer: Piotr Wilniewczyc