Soviet State Arsenals · Submachine-Gun · Discontinued · 1941
| Weight (empty) | 3630 g (128.0 oz) |
| Overall Length | 843 mm (33.19") |
| Barrel Length | 269 mm (10.59") |
| Height | 135 mm (5.31") |
| Width | 30 mm (1.18") |
| Magazine Capacity | 71 rounds |
| Action Type | Blowback |
| Firing Mechanism | Hammer Fired |
| Muzzle Velocity | 488 m/s (1601 fps) |
| Muzzle Energy | 655 J (483 ft·lbf) |
| Effective Range | 200 m (219 yd) |
| Frame Material | Steel |
Primary Caliber: 7.62x25mm Tokarev
The PPSh-41 is a semi-automatic pistol chambered in 7.62x25mm Tokarev, produced by Soviet State Arsenals since 1941. Featuring a 71-round magazine capacity, this pistol offers generous firepower for duty use and home defense. The 10.6-inch barrel maximizes accuracy potential and ballistic performance, making this an excellent choice for target shooting, competition, or field use. At 3630g (128.0 oz), this is a substantial firearm whose weight contributes to reduced felt recoil and enhanced stabi...
Country of Origin: SU
Designer: Georgi Shpagin