China North Industries (Norinco) · Assault-Rifle · In Production · 1997
| Weight (empty) | 3250 g (114.6 oz) |
| Overall Length | 745 mm (29.33") |
| Barrel Length | 463 mm (18.23") |
| Magazine Capacity | 30 rounds |
| Action Type | Gas Operated Short Stroke |
| Firing Mechanism | Hammer Fired |
| Muzzle Velocity | 930 m/s (3051 fps) |
| Muzzle Energy | 1795 J (1324 ft·lbf) |
| Effective Range | 400 m (437 yd) |
| Frame Material | Polymer Reinforced |
Primary Caliber: 5.8x42mm DBP87
The QBZ-95 (Qingwuqi Buqiang Zidong - Light Weapon Rifle Automatic, Model 1995) is a bullpup assault rifle designed and manufactured by Norinco (China North Industries Corporation) as the standard service rifle of the People's Liberation Army. Entering service in 1997, it chambers the indigenous 5.8x42mm DBP87 cartridge, which was specifically developed to provide performance between 5.56x45mm NATO and 7.62x39mm Soviet cartridges. The QBZ-95 employs a short-stroke gas piston with rotating bolt i...
Country of Origin: China
Designer: Duo Yingxian