Norinco (China North Industries Corporation) · Machine-Gun · In Service · 1999
| Weight (empty) | 11800 g (416.2 oz) |
| Overall Length | 1151 mm (45.31") |
| Barrel Length | 600 mm (23.62") |
| Magazine Capacity | 200 rounds |
| Action Type | Gas Operated Long Stroke |
| Firing Mechanism | Hammer Fired |
| Muzzle Velocity | 895 m/s (2936 fps) |
| Muzzle Energy | 2003 J (1477 ft·lbf) |
| Effective Range | 1000 m (1094 yd) |
| Frame Material | Steel |
Primary Caliber: 5.8x42mm
The QJY-88 (also designated Type 88 GPMG or Type 88 LMG) is a Chinese 5.8x42mm general-purpose machine gun developed by Norinco in the late 1980s and adopted by the People's Liberation Army in 1999. Designed to replace the obsolete Type 67 7.62x54mmR machine gun in PLA squad service, the QJY-88 is a gas-operated, belt-fed, air-cooled weapon employing a long-stroke gas piston driving a rotary-locking bolt. The weapon features a quick-detachable barrel for sustained fire, a skeletonized polymer sh...
Country of Origin: China
Designer: Norinco design bureau