Remington Arms Company (RemArms) · Shotgun · Discontinued · 1987
| Weight (empty) | 3740 g (131.9 oz) |
| Overall Length | 1219 mm (47.99") |
| Barrel Length | 711 mm (27.99") |
| Magazine Capacity | 4 rounds |
| Action Type | Gas Operated |
| Firing Mechanism | Hammer Fired |
| Effective Range | 45 m (49 yd) |
| Frame Material | Steel |
Primary Caliber: 12 Gauge
The Remington Model 11-87 is a gas-operated semi-automatic shotgun introduced by Remington Arms in 1987 as the successor to the legendary Model 1100. Designed by Wayne Leek, the 11-87 featured an innovative pressure-compensating gas system that allowed the shotgun to reliably cycle both standard 2-3/4 inch and 3 inch magnum shells interchangeably without any manual adjustment, a significant improvement over the Model 1100 which required separate barrels for different shell lengths. The gas syste...
Country of Origin: United States
Designer: Wayne Leek