Ross Rifle Company · Rifle · Out Of Production · 1911
| Weight (empty) | 3900 g (137.6 oz) |
| Overall Length | 1320 mm (51.97") |
| Barrel Length | 711 mm (27.99") |
| Magazine Capacity | 5 rounds |
| Action Type | Bolt Action |
| Firing Mechanism | Hammer Fired |
| Muzzle Velocity | 792 m/s (2598 fps) |
| Muzzle Energy | 3540 J (2611 ft·lbf) |
| Effective Range | 550 m (601 yd) |
| Frame Material | Steel |
Primary Caliber: .303 British
The Ross Rifle Mk III (Model 1910) is a Canadian straight-pull bolt-action service rifle designed by Sir Charles Ross and chambered in .303 British. Introduced in 1911 and issued to the Canadian Expeditionary Force at the outbreak of WWI, the Mk III featured exceptional target accuracy thanks to its tight chamber tolerances and long 711 mm barrel. However, those same tight tolerances made it prone to jamming when fouled with mud or used with thicker British wartime ammunition. By 1916 the Canadi...
Country of Origin: Canada
Designer: Sir Charles Ross