Sturm, Ruger & Co. · Pistol · In Production · 2019
| Weight (empty) | 694 g (24.5 oz) |
| Overall Length | 219.7 mm (8.65") |
| Barrel Length | 125.5 mm (4.94") |
| Height | 142.2 mm (5.60") |
| Width | 30.5 mm (1.20") |
| Magazine Capacity | 20 rounds |
| Action Type | Delayed Blowback |
| Firing Mechanism | Internal Hammer |
| Muzzle Velocity | 503 m/s (1650 fps) |
| Muzzle Energy | 327 J (241 ft·lbf) |
| Effective Range | 50 m (55 yd) |
| Frame Material | Polymer |
Primary Caliber: 5.7x28mm FN
The Ruger-5.7 is a full-size semi-automatic pistol chambered in 5.7x28mm FN, introduced in December 2019 by Sturm, Ruger & Co. as a more affordable alternative to the FN Five-seven. It features a Secure Action fire-control system with a protected internal hammer, a bladed-safety trigger, and a 1911-style ambidextrous manual safety. The pistol holds 20+1 rounds in its double-stack steel magazines, fed through a glass-filled nylon polymer frame with an alloy steel slide and barrel. Its 4.94-inch b...
Country of Origin: United States