Sturm, Ruger & Co. · Rifle · In Production · 2013
| Weight (empty) | 2404 g (84.8 oz) |
| Overall Length | 889 mm (35.00") |
| Barrel Length | 457 mm (17.99") |
| Magazine Capacity | 10 rounds |
| Action Type | Bolt Action |
| Firing Mechanism | Hammer Fired |
| Effective Range | 100 m (109 yd) |
| Frame Material | Steel |
Primary Caliber: .22 Long Rifle
The Ruger American Rimfire is a bolt-action rimfire rifle featuring the Ruger Marksman Adjustable trigger, rotary magazine, and a cold hammer-forged barrel. It uses Ruger's proven rotary magazine design and features a compact, lightweight composite stock with modular cheek rest system.
Country of Origin: United States