Sturm, Ruger & Co. · Rifle · In Production · 2013
| Weight (empty) | 3683 g (129.9 oz) |
| Overall Length | 1041 mm (40.98") |
| Barrel Length | 508 mm (20.00") |
| Magazine Capacity | 4 rounds |
| Action Type | Bolt Action |
| Firing Mechanism | Hammer Fired |
| Effective Range | 300 m (328 yd) |
| Frame Material | Steel |
Primary Caliber: .30-06 Springfield
The Ruger Guide Gun is a compact, stainless steel controlled-round-feed rifle designed for professional hunting guides. It features a Green Mountain laminate stock, LC6 trigger, express-style sights with adjustable shallow V-notch rear, and a removable muzzle brake. The 20-inch barrel keeps the rifle compact for brush hunting.
Country of Origin: United States