Sturm, Ruger & Co. · Rifle · In Production · 2024
| Weight (empty) | 3084 g (108.8 oz) |
| Overall Length | 911 mm (35.87") |
| Barrel Length | 409 mm (16.10") |
| Magazine Capacity | 30 rounds |
| Action Type | Gas Operated Short Stroke Piston |
| Firing Mechanism | Hammer Fired |
| Effective Range | 400 m (437 yd) |
| Frame Material | Aluminum |
Primary Caliber: 5.56x45mm NATO
The Ruger Harrier is a gas-piston operated semi-automatic rifle in 5.56 NATO that accepts standard AR-15 magazines. It features Ruger's short-stroke gas piston system for clean, reliable operation, a free-floating cold hammer-forged barrel, M-LOK handguard, and AR-15 compatible controls.
Country of Origin: United States