Sturm, Ruger & Co. · Rifle · In Production · 2007
| Weight (empty) | 3674 g (129.6 oz) |
| Overall Length | 1067 mm (42.01") |
| Barrel Length | 508 mm (20.00") |
| Magazine Capacity | 3 rounds |
| Action Type | Bolt Action |
| Firing Mechanism | Hammer Fired |
| Effective Range | 300 m (328 yd) |
| Frame Material | Steel |
Primary Caliber: .375 Ruger
The Ruger Hawkeye Alaskan is a compact, powerful bolt-action rifle designed for use in harsh Alaskan conditions against dangerous game. It features a stainless steel barreled action with Diamondblack finish, Hogue OverMolded stock, wind-shielded shallow V-notch rear sight, and muzzle brake. The short 20-inch barrel makes it maneuverable in dense brush.
Country of Origin: United States