Sturm, Ruger & Co. · Carbine · In Production · 2023
| Weight (empty) | 3379 g (119.2 oz) |
| Overall Length | 777 mm (30.59") |
| Barrel Length | 413 mm (16.26") |
| Magazine Capacity | 20 rounds |
| Action Type | Blowback |
| Firing Mechanism | Hammer Fired |
| Effective Range | 150 m (164 yd) |
| Frame Material | Aluminum |
Primary Caliber: 5.7x28mm
The Ruger LC Carbine is a semi-automatic carbine with a side-folding stock and bull-pup-inspired compact design. Originally chambered in 5.7x28mm, it has expanded to include 10mm Auto (30-round magazine) and .45 ACP. Features include a cold hammer-forged barrel, adjustable ghost ring sights, and M-LOK handguard.
Country of Origin: United States