Sturm, Ruger & Co. · Pistol · In Production · 2023
| Weight (empty) | 1887 g (66.6 oz) |
| Overall Length | 406 mm (15.98") |
| Barrel Length | 262 mm (10.31") |
| Magazine Capacity | 20 rounds |
| Action Type | Blowback |
| Firing Mechanism | Hammer Fired |
| Effective Range | 100 m (109 yd) |
| Frame Material | Aluminum |
Primary Caliber: 5.7x28mm
The Ruger LC Charger is the pistol variant of the LC Carbine, chambered in 5.7x28mm with a 10.3-inch barrel. It shares the same action and magazine system as the LC Carbine but is classified as a pistol due to the absence of a shoulder stock.
Country of Origin: United States