Sturm, Ruger & Company · Carbine · In Production · 1973
| Weight (empty) | 3175 g (112.0 oz) |
| Overall Length | 965 mm (37.99") |
| Barrel Length | 470 mm (18.50") |
| Magazine Capacity | 20 rounds |
| Action Type | Gas Operated Long Stroke Piston |
| Firing Mechanism | Hammer Fired |
| Muzzle Velocity | 945 m/s (3100 fps) |
| Muzzle Energy | 1790 J (1320 ft·lbf) |
| Effective Range | 400 m (437 yd) |
| Frame Material | Steel |
Primary Caliber: 5.56x45mm NATO
The Ruger Mini-14 is a lightweight semi-automatic carbine introduced in 1973 as a scaled-down version of the M14 battle rifle. Designed by L. James Sullivan and William B. Ruger, the Mini-14 features an investment-cast, heat-treated steel receiver and mechanically resembles the M1 Garand in the receiver area, utilizing a Garand-type rotary bolt with two lugs operated by a long-stroke gas piston located below the barrel. The Ranch Rifle variant features an 18.5-inch cold-hammer-forged barrel with...
Country of Origin: United States
Designer: L. James Sullivan, William B. Ruger