Sturm, Ruger & Co. · Carbine · In Production · 2018
| Weight (empty) | 3084 g (108.8 oz) |
| Overall Length | 873 mm (34.37") |
| Barrel Length | 409 mm (16.10") |
| Magazine Capacity | 17 rounds |
| Action Type | Blowback |
| Firing Mechanism | Hammer Fired |
| Effective Range | 100 m (109 yd) |
| Frame Material | Aluminum |
Primary Caliber: 9x19mm Parabellum
The Ruger PC Carbine is a 9mm semi-automatic pistol-caliber carbine featuring a dead-blow action for reduced felt recoil, interchangeable magazine wells accepting either Ruger Security-9 or Glock magazines, and easy takedown capability for transport and storage. It features a cold hammer-forged, fluted, threaded barrel.
Country of Origin: United States