Sturm, Ruger & Co. · Pistol · In Production · 2020
| Weight (empty) | 2359 g (83.2 oz) |
| Overall Length | 419 mm (16.50") |
| Barrel Length | 165 mm (6.50") |
| Magazine Capacity | 17 rounds |
| Action Type | Blowback |
| Firing Mechanism | Hammer Fired |
| Effective Range | 75 m (82 yd) |
| Frame Material | Aluminum |
Primary Caliber: 9x19mm Parabellum
The Ruger PC Charger is a 9mm semi-automatic pistol based on the PC Carbine platform but classified as a pistol with its 6.5-inch barrel. It features the same dead-blow action, interchangeable magazine wells for Ruger and Glock magazines, threaded barrel, and glass-filled polymer chassis with integrated Picatinny rails.
Country of Origin: United States