Sturm, Ruger & Co. · Rifle · In Production · 2018
| Weight (empty) | 3119 g (110.0 oz) |
| Overall Length | 892 mm (35.12") |
| Barrel Length | 457 mm (17.99") |
| Magazine Capacity | 15 rounds |
| Action Type | Bolt Action |
| Firing Mechanism | Hammer Fired |
| Effective Range | 150 m (164 yd) |
| Frame Material | Aluminum |
Primary Caliber: .22 Long Rifle
The Ruger Precision Rimfire mirrors the ergonomics and controls of the full-size Precision Rifle in a rimfire platform. It features a cold hammer-forged barrel, Ruger Marksman Adjustable trigger, chassis system with AR-compatible grip and buttstock interfaces, and a molded one-piece chassis with integral Picatinny scope base.
Country of Origin: United States