Sturm, Ruger & Co. · Pistol · In Production · 2005
| Weight (empty) | 1276 g (45.0 oz) |
| Overall Length | 194 mm (7.64") |
| Barrel Length | 64 mm (2.52") |
| Height | 148 mm (5.83") |
| Width | 45 mm (1.77") |
| Magazine Capacity | 6 rounds |
| Action Type | Double Action |
| Firing Mechanism | Double Action Single Action |
| Muzzle Velocity | 351 m/s (1152 fps) |
| Muzzle Energy | 958 J (707 ft·lbf) |
| Effective Range | 40 m (44 yd) |
| Frame Material | Stainless Steel |
Primary Caliber: .44 Remington Magnum
The Ruger Super Redhawk Alaskan is a large-frame, double-action/single-action revolver chambered in .44 Remington Magnum (also firing .44 Special), introduced in 2005 as a purpose-built bear defense handgun. Featuring a stubby 64mm (2.5-inch) barrel on the massive Super Redhawk frame, the Alaskan condenses .44 Magnum power into the most compact package possible, resulting in a revolver that weighs 1276 grams (45 oz) and measures just 194mm (7.62 inches) in overall length. The all-stainless-steel...
Country of Origin: United States