Česká zbrojovka Uherský Brod · Submachine-Gun · Out Of Production · 1948
| Weight (empty) | 3270 g (115.3 oz) |
| Overall Length | 685 mm (26.97") |
| Barrel Length | 284 mm (11.18") |
| Magazine Capacity | 24 rounds |
| Action Type | Blowback |
| Firing Mechanism | Hammer Fired |
| Muzzle Velocity | 381 m/s (1250 fps) |
| Muzzle Energy | 538 J (397 ft·lbf) |
| Effective Range | 150 m (164 yd) |
| Frame Material | Steel |
Primary Caliber: 9x19mm Parabellum
The Sa vz. 25 (also known as Sa 25 or Sa vz. 48b) is a Czechoslovak submachine gun designed by Jaroslav Holeček and adopted by the Czechoslovak People's Army in 1948. It is the folding-stock variant of the wood-stocked Sa vz. 23, both chambered in 9x19mm Parabellum. The vz. 25 is historically significant as the first widely-issued submachine gun to combine two innovations that would later define the genre: a wrap-around telescoping bolt that surrounds and extends past the barrel, and a magazine ...
Country of Origin: Czech Republic
Designer: Jaroslav Holeček