Sabatti · Shotgun · In Production
| Weight (empty) | 5100 g (179.9 oz) |
| Overall Length | 1250 mm (49.21") |
| Barrel Length | 810 mm (31.89") |
| Magazine Capacity | 2 rounds |
| Action Type | Double Action |
| Firing Mechanism | Hammer Fired |
| Effective Range | 50 m (55 yd) |
| Frame Material | Steel |
Primary Caliber: 12 Gauge 3.5" Magnum
The Sabatti Canardier is a heavy side-by-side shotgun purpose-built for waterfowl hunting with 3.5-inch magnum shells. Features an oversized receiver to handle heavy magnum loads, 81 cm chrome-plated barrels with interchangeable Multichoke system, and a lead-balanced walnut stock.
Country of Origin: Italy