Sabatti · Sniper-Rifle · In Production
| Weight (empty) | 7200 g (254.0 oz) |
| Overall Length | 1270 mm (50.00") |
| Barrel Length | 760 mm (29.92") |
| Magazine Capacity | 1 rounds |
| Action Type | Bolt Action |
| Firing Mechanism | Hammer Fired |
| Effective Range | 1200 m (1312 yd) |
| Frame Material | Steel |
Primary Caliber: .308 Winchester
The Sabatti Oblivion is a dedicated F-Class competition rifle featuring the patented Barrel Block coupling system that isolates barrel harmonics from the action. The Anticorodal aluminum alloy chassis serves as a heat sink. Single-shot Blizzard action with 3-lug bolt. 760 mm heavy barrel with 31.5 mm diameter.
Country of Origin: Italy