Sabatti · Carbine · In Production
| Weight (empty) | 3000 g (105.8 oz) |
| Overall Length | 790 mm (31.10") |
| Barrel Length | 356 mm (14.02") |
| Magazine Capacity | 10 rounds |
| Action Type | Gas Operated Direct Impingement |
| Firing Mechanism | Rotating Bolt |
| Effective Range | 500 m (547 yd) |
| Frame Material | Aluminum |
Primary Caliber: .223 Remington
The Sabatti S.A.R. (Semi-Automatic Rifle) is an AR-15 platform carbine with a forged Ergal 55 aluminum receiver and cold hammer-forged barrel. Available in 12", 14", or 18" barrel lengths. Features a full-length Picatinny rail and M-LOK aluminum handguard.
Country of Origin: Italy