Sabatti · Sniper-Rifle · In Production · 2025
| Weight (empty) | 4600 g (162.3 oz) |
| Overall Length | 1120 mm (44.09") |
| Barrel Length | 610 mm (24.02") |
| Magazine Capacity | 7 rounds |
| Action Type | Bolt Action |
| Firing Mechanism | Hammer Fired |
| Effective Range | 1000 m (1094 yd) |
| Frame Material | Aluminum |
Primary Caliber: .308 Winchester
The Sabatti Storm is a next-generation chassis bolt-action rifle featuring an Ergal 55 aluminum chassis with M-LOK handguard and foldable tactical stock. Built with Sabatti's MRR-rifled cold hammer-forged barrel and match 3-lever trigger at 500g pull.
Country of Origin: Italy