Sabatti · Sniper-Rifle · In Production · 2025
| Weight (empty) | 5100 g (179.9 oz) |
| Overall Length | 1160 mm (45.67") |
| Barrel Length | 660 mm (25.98") |
| Magazine Capacity | 7 rounds |
| Action Type | Bolt Action |
| Firing Mechanism | Hammer Fired |
| Effective Range | 1000 m (1094 yd) |
| Frame Material | Steel |
Primary Caliber: .308 Winchester
The Sabatti Tactical Dynamic is a next-generation precision bolt-action rifle with the Blizzard action, MRR-rifled conical-taper barrel, and nylon/fiberglass composite stock. Features a match 3-lever trigger at 500g and AICS-compatible magazines. Available in 4 or 7-round capacity.
Country of Origin: Italy