Sabatti · Sniper-Rifle · In Production
| Weight (empty) | 5350 g (188.7 oz) |
| Overall Length | 1090 mm (42.91") |
| Barrel Length | 610 mm (24.02") |
| Magazine Capacity | 7 rounds |
| Action Type | Bolt Action |
| Firing Mechanism | Hammer Fired |
| Effective Range | 1000 m (1094 yd) |
| Frame Material | Steel |
Primary Caliber: .308 Winchester
The Sabatti Tactical EVO US is the lighter-weight PRS variant of the Tactical EVO platform. Features a floating action design suspended to eliminate binding tensions, MRR-rifled cold hammer-forged barrel, and AICS-compatible 7-round magazine. Available in barrel lengths from 56 to 66 cm.
Country of Origin: Italy