Sabatti · Sniper-Rifle · In Production
| Weight (empty) | 6500 g (229.3 oz) |
| Overall Length | 1210 mm (47.64") |
| Barrel Length | 710 mm (27.95") |
| Magazine Capacity | 3 rounds |
| Action Type | Bolt Action |
| Firing Mechanism | Hammer Fired |
| Effective Range | 1200 m (1312 yd) |
| Frame Material | Steel |
Primary Caliber: .308 Winchester
The Sabatti TLD Blue Fluted is a long-range precision rifle featuring a fluted MRR barrel with blued finish and F-Class adjustable laminated wood stock. The longitudinal barrel fluting reduces weight while increasing surface area for faster cooling. 3-round metal magazine.
Country of Origin: Italy