Sako · Sniper-Rifle · In Production · 2021
| Weight (empty) | 3356 g (118.4 oz) |
| Overall Length | 1130 mm (44.49") |
| Barrel Length | 610 mm (24.02") |
| Magazine Capacity | 10 rounds |
| Action Type | Bolt Action |
| Firing Mechanism | Striker Fired |
| Muzzle Velocity | 860 m/s (2822 fps) |
| Muzzle Energy | 3115 J (2298 ft·lbf) |
| Effective Range | 900 m (984 yd) |
| Frame Material | Steel |
Primary Caliber: 6.5 Creedmoor
The Sako S20 Precision is a modern modular bolt-action rifle from Finland's legendary Sako firearms manufacturer, designed to bridge the gap between hunting and precision competition shooting. Featuring Sako's cold hammer-forged barrel in a medium-heavy match contour with 20mm outer diameter and 5/8-24 UNEF threaded muzzle, the S20 Precision delivers exceptional accuracy from a remarkably lightweight platform at just 3.3 kg. The rifle's defining feature is its modular architecture: the receiver,...
Country of Origin: Finland