Sako Ltd. · Sniper-Rifle · In Production · 2000
| Weight (empty) | 4900 g (172.8 oz) |
| Overall Length | 1150 mm (45.28") |
| Barrel Length | 660 mm (25.98") |
| Magazine Capacity | 10 rounds |
| Action Type | Bolt Action |
| Firing Mechanism | Striker Fired |
| Effective Range | 1500 m (1640 yd) |
| Frame Material | Steel |
Primary Caliber: .308 Winchester
The Sako TRG 22/42 is a precision bolt-action rifle platform designed for competition and professional use. The TRG 22 is the short-action variant chambered in .308 Winchester, .260 Remington, and 6.5 Creedmoor, while the TRG 42 is the long-action magnum variant for .300 Win Mag and .338 Lapua Magnum. A proven competition winner in 300m ISSF and CISM events.
Country of Origin: Finland