Sarsilmaz · Pistol · In Production · 2018
| Weight (empty) | 828 g (29.2 oz) |
| Overall Length | 185 mm (7.28") |
| Barrel Length | 114 mm (4.49") |
| Height | 142 mm (5.59") |
| Width | 28 mm (1.10") |
| Magazine Capacity | 17 rounds |
| Action Type | Short Recoil |
| Firing Mechanism | Double Action Single Action |
| Muzzle Velocity | 360 m/s (1181 fps) |
| Muzzle Energy | 481 J (355 ft·lbf) |
| Effective Range | 50 m (55 yd) |
| Frame Material | Polymer |
Primary Caliber: 9x19mm Parabellum
The Sarsilmaz CM9 (Combat Master 9mm) is a full-size, hammer-fired DA/SA semi-automatic pistol chambered in 9x19mm Parabellum, manufactured by Turkish firearms maker Sarsilmaz. Featuring a forged steel slide, polymer frame, and high-capacity 17+1 magazine, the CM9 was designed as a duty-class service pistol blending traditional double-action/single-action ergonomics with modern features such as interchangeable backstraps, an accessory rail, and ambidextrous controls. The CM9 leverages Sarsilmaz'...
Country of Origin: Turkey