SIG Sauer · Carbine · In Production · 2010
| Weight (empty) | 3311 g (116.8 oz) |
| Overall Length | 914 mm (35.98") |
| Barrel Length | 406 mm (15.98") |
| Magazine Capacity | 30 rounds |
| Action Type | Gas Operated Short Stroke Piston |
| Firing Mechanism | Hammer Fired |
| Muzzle Velocity | 905 m/s (2969 fps) |
| Muzzle Energy | 1640 J (1210 ft·lbf) |
| Effective Range | 500 m (547 yd) |
| Frame Material | Aluminum Alloy |
Primary Caliber: 5.56x45mm NATO
The SIG Sauer 516 is a premium AR-15 variant featuring a short-stroke gas piston operating system, introduced at the 2010 SHOT Show as SIG Sauer's flagship rifle platform. Designed by principal firearms engineers Robert Hirt (formerly of Heckler & Koch who worked on the HK416) and Chris Sirois, the 516 represents an improved evolution of piston-driven AR designs. The standard Patrol model features a 16-inch cold-hammer-forged, chrome-lined, nitride-treated barrel with a 1:7 twist rate optimized ...
Country of Origin: United States
Designer: Robert Hirt, Chris Sirois