SIG Sauer · Pistol · In Production · 2019
| Weight (empty) | 717 g (25.3 oz) |
| Overall Length | 178 mm (7.01") |
| Barrel Length | 91 mm (3.58") |
| Height | 135 mm (5.31") |
| Width | 33 mm (1.30") |
| Magazine Capacity | 15 rounds |
| Action Type | Short Recoil |
| Firing Mechanism | Striker Fired |
| Muzzle Velocity | 355 m/s (1165 fps) |
| Muzzle Energy | 469 J (346 ft·lbf) |
| Effective Range | 50 m (55 yd) |
| Frame Material | Polymer |
Primary Caliber: 9x19mm Parabellum
The SIG Sauer P320 X-Compact is a compact striker-fired pistol from SIG's enhanced X-Series line, built on the modular P320 platform. Introduced in 2019, the X-Compact pairs a 3.6-inch (91mm) subcompact-length barrel and slide with a redesigned compact XCompact grip module that accepts 15-round flush-fit magazines. Weighing 717 grams (25.3 oz) unloaded with an overall length of 178mm (7.0 inches), the X-Compact delivers a comprehensive package of X-Series enhancements over the standard P320 Comp...
Country of Origin: United States