Ceska Zbrojovka Uhersky Brod (CZUB) · Submachine-Gun · Discontinued · 1961
| Weight (empty) | 1280 g (45.2 oz) |
| Overall Length | 517 mm (20.35") |
| Barrel Length | 115 mm (4.53") |
| Height | 108 mm (4.25") |
| Width | 43 mm (1.69") |
| Magazine Capacity | 20 rounds |
| Action Type | Blowback |
| Firing Mechanism | Closed Bolt |
| Muzzle Velocity | 317 m/s (1040 fps) |
| Muzzle Energy | 239 J (176 ft·lbf) |
| Effective Range | 50 m (55 yd) |
| Frame Material | Steel |
Primary Caliber: .32 ACP
The Sa vz. 61 Skorpion (Samopal vzor 61, meaning 'submachine gun model 1961') is a Czechoslovak machine pistol developed in 1959 by engineer Miroslav Rybar as his post-graduate thesis project at the Czech Military Technical Academy. Manufactured by Ceska Zbrojovka Uhersky Brod from 1963 to 1979, the Skorpion was originally designed to provide non-combat military personnel -- vehicle drivers, armored vehicle crews, officers, and special forces -- with a compact personal defense weapon offering gr...
Country of Origin: Czech Republic
Designer: Miroslav Rybar