Smith & Wesson · Pistol · In Production · 2005
| Weight (empty) | 1247 g (44.0 oz) |
| Overall Length | 305 mm (12.01") |
| Barrel Length | 165 mm (6.50") |
| Height | 152 mm (5.98") |
| Width | 44 mm (1.73") |
| Magazine Capacity | 6 rounds |
| Firing Mechanism | Double Action Single Action |
| Muzzle Velocity | 245 m/s (804 fps) |
| Muzzle Energy | 447 J (330 ft·lbf) |
| Effective Range | 50 m (55 yd) |
| Frame Material | Carbon Steel |
Primary Caliber: .45 ACP
The Smith & Wesson Model 22, also known as the Thunder Ranch Special .45 ACP, is a six-shot, double-action revolver built on the large N-frame and chambered for the rimless .45 ACP cartridge, developed in 2005 through collaboration between Smith & Wesson and firearms instructor Clint Smith of Thunder Ranch. Following the success of the Model 21-4 Thunder Ranch .44 Special revived in 2004, Clint Smith and Smith & Wesson created the Model 22-4 to offer the proven .45 ACP cartridge in a revolver pl...
Country of Origin: United States
Designer: Clint Smith / Thunder Ranch