Smith & Wesson · Pistol · In Production · 1950
| Weight (empty) | 1162 g (41.0 oz) |
| Overall Length | 292 mm (11.50") |
| Barrel Length | 152 mm (5.98") |
| Height | 154 mm (6.06") |
| Width | 42 mm (1.65") |
| Magazine Capacity | 6 rounds |
| Firing Mechanism | Double Action Single Action |
| Muzzle Velocity | 230 m/s (755 fps) |
| Muzzle Energy | 421 J (311 ft·lbf) |
| Effective Range | 50 m (55 yd) |
| Frame Material | Carbon Steel |
Primary Caliber: .44 Special
The Smith & Wesson Model 24 is an N-frame double-action revolver chambered in .44 Special, originally introduced in 1950 as the Hand Ejector Fourth Model or Model 1950 Target Model. When Smith & Wesson implemented their numbered model system in 1957, the 1950 Target became the Model 24. Built on the company's large N-frame platform with a 6-round cylinder, the Model 24 features adjustable target sights with a micrometer-click rear sight for windage and elevation adjustments, a target-grade trigg...
Country of Origin: United States