Smith & Wesson · Pistol · Discontinued · 2008
| Weight (empty) | 830 g (29.3 oz) |
| Overall Length | 190 mm (7.48") |
| Barrel Length | 64 mm (2.52") |
| Height | 158 mm (6.22") |
| Width | 45 mm (1.77") |
| Magazine Capacity | 6 rounds |
| Firing Mechanism | Double Action Single Action |
| Muzzle Velocity | 410 m/s (1345 fps) |
| Muzzle Energy | 1306 J (963 ft·lbf) |
| Effective Range | 50 m (55 yd) |
| Frame Material | Scandium Alloy |
Primary Caliber: .44 Magnum
The Smith & Wesson Model 329 Night Guard is the most powerful revolver in the Night Guard series, a large-frame N-frame revolver chambered in the legendary .44 Magnum cartridge and introduced in 2008 for law enforcement backup and wilderness defense applications. Built on Smith & Wesson's robust N-frame architecture using exotic scandium aluminum alloy construction, the Model 329 Night Guard weighs just 29.3 ounces despite its substantial frame size and devastating .44 Magnum chambering, making ...
Country of Origin: United States