Smith & Wesson · Pistol · In Production · 2003
| Weight (empty) | 765 g (27.0 oz) |
| Overall Length | 241 mm (9.49") |
| Barrel Length | 102 mm (4.02") |
| Height | 152 mm (5.98") |
| Width | 41 mm (1.61") |
| Magazine Capacity | 6 rounds |
| Firing Mechanism | Double Action Single Action |
| Muzzle Velocity | 385 m/s (1263 fps) |
| Muzzle Energy | 1008 J (743 ft·lbf) |
| Effective Range | 50 m (55 yd) |
| Frame Material | Scandium Alloy |
Primary Caliber: .41 Remington Magnum
The Smith & Wesson Model 357PD is a lightweight N-frame revolver chambered in .41 Remington Magnum, introduced in 2003 as part of the Personal Defense series featuring scandium-titanium construction. The PD designation stands for Personal Defense, indicating Smith & Wesson's ultra-lightweight construction with a scandium alloy frame and titanium cylinder that reduces weight to approximately 26.5 ounces. Like the confusing Model 357 Night Guard, the '357' designation refers to an internal frame s...
Country of Origin: United States