Smith & Wesson · Pistol · Discontinued · 1952
| Weight (empty) | 595 g (21.0 oz) |
| Overall Length | 167 mm (6.57") |
| Barrel Length | 47.6 mm (1.87") |
| Height | 117 mm (4.61") |
| Width | 33 mm (1.30") |
| Magazine Capacity | 5 rounds |
| Firing Mechanism | Double Action Only |
| Muzzle Velocity | 290 m/s (951 fps) |
| Muzzle Energy | 341 J (252 ft·lbf) |
| Effective Range | 20 m (22 yd) |
| Frame Material | Steel |
Primary Caliber: .38 Special
The Smith & Wesson Model 40 is a compact revolver built on Smith & Wesson's J-frame, introduced in 1952. Chambered in .38 Special with a 5-round cylinder. Built with a steel frame, this revolver continues Smith & Wesson's tradition of robust, reliable revolver construction. The 1.9-inch barrel provides maximum concealment in a snubnose configuration, making this an ideal backup or deep concealment weapon. The double-action-only trigger mechanism provides a consistent pull stroke and eliminates t...
Country of Origin: United States