Smith & Wesson · Pistol · In Production · 2011
| Weight (empty) | 839 g (29.6 oz) |
| Overall Length | 216 mm (8.50") |
| Barrel Length | 70 mm (2.76") |
| Height | 140 mm (5.51") |
| Width | 44 mm (1.73") |
| Magazine Capacity | 6 rounds |
| Action Type | Double Action |
| Firing Mechanism | Double Action Single Action |
| Muzzle Velocity | 265 m/s (869 fps) |
| Muzzle Energy | 569 J (420 ft·lbf) |
| Effective Range | 15 m (16 yd) |
| Frame Material | Scandium Alloy |
Primary Caliber: .45 Colt
The Smith & Wesson Governor is a six-shot, double-action/single-action revolver capable of firing .45 ACP (with included moon clips), .45 Colt, and 2.5-inch .410 bore shotshells in any combination from its elongated cylinder. Built on S&W's lightweight Z-frame with a scandium alloy frame and stainless steel PVD-finished cylinder, the Governor weighs only 29.6 ounces despite its multi-caliber capability. The 2.75-inch barrel provides manageable overall dimensions of 8.5 inches in length and 5.5 i...
Country of Origin: United States